دسته بندی محصولات

دوربین عکاسی دیجیتال

دوربین عکاسی دیجیتال

خرید دوربین عکاسی دیجیتال، چه برای عکاسی حرفه‌‌ای، چه برای بیزینس، چه برای لذت عکس گرفتن و نمایش دنیا از گیشه بینش خودتان به دیگران و ... یک راهنما و دستورالعمل کُلی نیاز دارد. امروزه تنوع در دوربین های دیجیتال بسیار است، با مدل هایی که برای پوشش طیف وسیعی از بودجه ها و سطوح تجربه طراحی شده اند. دوربین عکاسی دیجیتال شامل دوربین‌های DSLR معمولی و دوربین های عکاسی با لنزهای بزرگ می باشد، مدل‌های بدون آینه در اندازه های کوچکتر با سیستم‌های فوکوس خودکار پیشرفته، و دوربین‌های عکاسی مناسب با بودجه شما می‌شوند.
 

مزایای دوربین عکاسی دیجیتال به آنالوگ؟

 به دوربین های عکاسی آنالوگ، دوربین های عکاسی قدیمی و سنتی هم گفته می شود. به این خاطر که اولین دوربین هایی که در دنیا وجود داشتند و می شد با آنها عکسی گرفت یا خاطره ای را ثبت کرد، دوربین های عکاسی آنالوگ بودند. بعد از مدتی، به همراه پیشرفت تکنولوژی ما شاهد ظهور دوربین های دیجیتال بودیم.
دوربین عکاسی دیجیتال توانست با سرعت نور جای دوربین عکاسی آنالوگ را بگیرد. با توجه به اینکه هنوز بازگشت به سنت ها و استفاده از اقلام ِقدیمی برای بسیاری از مردم خاطره نوستالژیک است، اما امکان جایگزین کردنِ این دو نوع دوربین، وجود ندارد. بنابراین، هنوز هم ترجیح اکثر مردم به استفاده از دوربین عکاسی دیجیتال است. گاهی هم برخی ها برای گرفتن عکس هایی با حال و هوای قدیمی و به جان خریدنِ مشقت دوربین های قدیمی‌تر، سعی می کنند به سراغ ِدوربین های آنالوگ بروند.
اما در اینجا، قصد بر این است که ببینم چرا دوربین دیجیتال توانست به سرعت ِنور، جای دوربین عکاسی آنالوگ را بگیرد. شاید با خودتان بگویید اینکه فکر کردن ندارد، یا اینکه اصلا نیاز به تحقیق و پرس و جو ندارد! همه چیز مثل روز روشن است! اما بهتر است با سند، دلیل و آوردن حقایق دقیق – تخصصی به این موضوع مهم بپردازیم. در صورتی که بر سر دوراهیِ خرید دوربین عکاسی دیجیتال یا دوربین آنالوگ مانده اید، می توانید از این حقایق کمک بگیرید.
 
دوربین دیجیتال دوربین آنالوگ
فیلم نیاز ندارد. نیاز دارد
ایزو حساسیت ISO را می توان در هر عکس تغییر داد حساسیت ISO را فقط هنگام تعویض فیلم می توان تغییر داد
شاتر


تصاویر را می توان به راحتی حذف و دوباره گرفت.


 
با فشار دادن شاتر از یک فریم فیلم استفاده خواهد شد. پس امکان حذفِ آن وجود ندارد و فریم مصرف خواهد شد.
عکاسی ماکرو عکاسی ماکرو به شما این امکان را می دهد تا از سوژه، چند سانتی متر فاصله بگیرید. عکاسی ماکرو با دوربین SLR ممکن است، به شرطی که مجهز به لنز ماکرو یا لنز با عملکرد ماکرو باشد.
هزینه    نیازی به خرید فیلم در این دوربین ها نیست. باتری قابل شارژ است و می توان با توجه به میزان مموریِ دوربین، بی نهایت عکس گرفت. نیازی به خرید فیلم در این دوربین ها نیست. باتری قابل شارژ است و می توان با توجه به میزان مموریِ دوربین، بی نهایت عکس گرفت.
چاپ کردن   
 
در خانه، به هر اندازه دلخواه یا در یک آتلیه می توان عکاسی کرد و نتیجه را به طور لحظه ای و آنی مشاهده نمود. هر عکس باید در اتاق های مخصوص ظاهر کردن عکس، آماده شود. آماده سازی ِاین عکس ها بیشتر از یک روز ممکن است زمان ببرد.
توسعه پذیری لزومی به صبر کردن نیست، زیرا تصاویر گرفته شده را می توان بلافاصله مشاهده کرد. پس در صورتی که عکس مشکل داشته باشد، می توان مجدداً عکاسی نمود. عکس ها را تا قبل ظاهر کردن نمی توان دید. پس ممکن است در این میان بسیاری از عکس ها دارای ایراد و اشکال باشند و ما خبر نداشته باشیم. در چنین مواردی مشکل سوختن یا تار افتادنِ بسیاری عکس ها وجود دارد. این ویژگی برای موقعیت هایی که تکرارشان امکان پذیر نیست، فاجعه بار است. مثلا عکس های مربوط به یک مهمانی، مثل تولد یا عروسی.

مهم ترین ویژگی های دوربین عکاسی دیجیتال خوب

تا به اینجا، به خوبی متوجه شدیم چرا دوربین های عکاسی آنالوگ بساط شان را در دل تاریخ، جمع کردند و رفتند و چرا دوربین های عکاسی دیجیتال، تا این حد با استقبال عمومی مواجه شدند؛ آنها می توانستند ضریب خطا را کاهش دهند. به علاوه، هزینه های جانبی هم نداشتند. حال باید ببینیم که یک دوربین دیجیتال در نوع خود، باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا خصلتِ «خوب بودن» یا «بهترین بودن» را به آن نسبت دهیم؟!
 

 مموری

یک دوربین دیجیتال خوب، باید یک مموری کارت قابل نصب/ حذف داشته باشد. در غیر این صورت، نمی توان عکس ها را داخل حافظه داخلیِ دوربین ذخیره کرد. شما می توانید بیشتر از یک مموری کارت داشته باشید. وقتی یکی از آنها پُر شد، دیگری را جایگزین کرده و بی نگرانی بازهم عکاسی کنید.
 

 مقاومت در برابر تکان و لرزه

کدام دستی وجود ندارد که موقع عکاسی بلرزد؟ حتی اگر موقعیتِ شما برای عکس گرفتن بسیار آرام باشد، با این حال، یک دوربین عکاسی دیجیتالِ خوب، آن دوربینی است که بتواند لرزه های خفیف یا نسبتا زیاد را کنترل کند. در نتیجه عکس با بیشترین وضوح و کمترین میزان تار شدگی، در خروجی نمایان خواهد شد.
 

 حالت ماکرو

این حالت (همانطور هم که در جدول به آن اشاره شد) برای مواقعی مناسب است که می خواهید از نمای نزدیک عکاسی کنید. پس ثبت جزئیات در این شرایط، باید در اولویت باشد. مثلا وقتی می خواهید از یک گل از نمای نزدیک عکس بگیرید، قطعا فقط نمی خواهید کُلیت ِآن را به مخاطب نشان دهید. بلکه هدفتان نمایش جزئیات روی گُل نیز هست.
 

 حالت Burst

به زبان فارسی به این حالت «پشت سر هم» گفته می شود. از نام ِآن نیز مشخص است که در یک دوربین دیجیتال، می توان با حالت Burst عکس هایی را ثبت کرد که پشت سر هم دریافت می شوند. این حالت کاربرد های مختلفی برای عکاسانِ مختلف دارد. برای ساختن تایم لپس Time-lapse یا داشتن مجموعه ای از تصاویر در یک لحظه خاص، این حالت بسیار کار آمد است؛ مثلا مرحله به مرحله یا لحظه به لحظه‌ی پرواز یک پرنده از روی سطح آب به سمت آسمان، وقتی شکارش را (مثلا یک ماهی) از دل ِآب بیرون می آورد.
 

دوربین عکاسی دیجیتال چه برندی بخریم؟

بهترین برند های جهان که اقدام به تولید دوربین عکاسی دیجیتال می کنند، ناشناخته نیستند. برخی برند ها همواره با تولید محصولات بهتر، پیشتازِ رقابت فروش بهترِ دوربین های دیجیتال به متخصصان و افراد غیر متخصص ِعاشق عکاسی هستند.
کانن، نیکون، گوپرو، فوجی فیلم، سامسونگ، سونی، دی جی آی، پاناسونیک، برخی از برترین و بهترین تولید کنندگان دوربین های دیجیتال هستند. بنابراین اگر از این برند ها برای خرید دوربین عکاسی دیجیتال اقدام کنید، مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد. زیرا سالهاست که امتحان خود را نزدِ عکاسان، پس داده اند.

 

مشاهده بیشتر

1

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی