دسته بندی محصولات
دسته‌بندی‌های کالای دیجیتال

دوربین ورزشی و فیلم برداری

1

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

شاید فکر کنید دوربین ورزشی کارش این است که صرفا از فضاها یا محیط ها یا رویداد های ورزشی عکس بگیرد. اما سخت در اشتباه هستید. قرار نیست کاربرد عامِ یک وسیله آن را برای سایر کاربرد های ممکن، غیر قابل دسترس کند! از دوربین ورزشی می توان استفاده های زیادی کرد. زیرا نسبت به یک دوربین فیلم برداری یا دوربین عکاسی عادی، امکانات بیشتر دارند.
خرید دوربین ورزشی مانند خرید هر نوع دوربین خاص دیگری نیاز به توجه به یکسری ملزومات از پیش تعیین شده دارد. ما در این راهنما سعی کرده ایم نیاز شما را به پرسیدن سوال یا تحقیق ِدست و پا گیر، رفع کنیم. شما می توانید این راهنما را مطالعه کرده و براساس نیاز خود، برای خرید اکشن کمرا یا دوربین ورزشی اقدام کنید.
 

دوربین ورزشی برای چه نوع عکاسی مناسب است؟

دوربین ورزشی برای کاربرد های خاص و ویژه طراحی شده است. شما نمی توانید برای عکاسی لحظات خاص از دوربین گوشی یا دوربین های عادی کمک بگیرید. زیرا احتمال رها شدن دوربین از دستتان، افتادن در یک چاله‌ی پر از آب یا گل و لای، تکان و لرزه های شدید دست و غیره وجود دارد. وجود یک اکشن کمرا در چنین لحظاتی به شما کمک می کند تا عکاسی برایتان لذت بخش تر و دلپذیر تر باشد.
ابعاد دوربین ورزشی کم است. پس در محیط های خاص و ویژه می توان برای عکاسی و فیلمبرداری از آن استفاده کرد. شما می توانید به جای به دست گرفتن، دوربین را روی کلاه تان نصب کنید. یا روی مچ دست تان، کنار ساعت تان آویزان کنید. یا روی دوچرخه نصب کنید و غیره. بیشترین استفاده ای که از این نوع دوربین ها می شود، برای فیلم برداری است. چون اغلب رویداد های ورزشی را به صورت فیلم به مخاطب نشان می دهند و نه صرفا با عکس.
اما اکشن کمرا یا Action Camera چیست؟ این نوع دوربین ها دستی هستند. طراحی این نوع دوربین ها برای لحظات ِخاص بوده که امکان ثبت‌شان به راحتی وجود ندارد. مثلا شما نمی توانید از یک پرنده بخواهید مجددا شکاری که 5 دقیقه قبل انجام داد را به همان روال تکرار کند. یا از راننده ماشین مسابقه ای که در حال تماشایش بودید بخواهید مجددا تصادفی که منجر به باختش شد را تکرار کند. اکشن کمرا یا دوربین ورزشی به درد همین لحظات می خورد؛ لحظاتی خاص و تکرار نشدنی که باید بدون چون و چرا ثبت شوند. آن هم با نهایت کیفیت و ظرافت. کاری که دوربین های عادی انجام نمی دهند، توسط اکشن کمرا ممکن می شود.
 

معتبر ترین برند های دوربین ورزشی

برخی برند ها با تولید دوربین ورزشی با کیفیت و مناسب، سعی دارند تجربه ای نوین را برای فیلم بردار ها رقم بزنند. پس چه بهتر که از آنها استفاده کنیم. اما کدام برند ها؟ نامِ آنها در ادامه فهرست شده است و دلیلی برای خرید محصولات ِآنها آورده شده است.
 
  • برند GoPro
محصولات این برند همه کاره اند. تطبیق بالایی با شرایط مختلف دارند و می توانند لذت فیلم برداری و عکس برداری را برایتان به شکلی خاص، به ارمغان بیاورند. بسیاری از محصولات این برند دارای پردازنده عالی و امکان فیلمبرداری 4K هستند.
 
  • برند Insta360
مزیت استفاده از تولیدات این برند، سنسور بزرگ آن است که کمک می کند تصاویری با کیفیت بالا ثبت کنید. همچنین، اجازه می دهد تصاویر با میزان نور کافی ثبت شوند.
 
  • برند Akaso
کیفیت ثبت تصاویر با این دوربین ورزشی نیز بالاست. آنها اجازه می دهند تا شما در شرایط خاص مثل مکانهایی که احتمال برخورد آب با دوربین هست، فیلمبرداری یا تصویربرداری انجام دهید.
 

مزیت دوربین ورزشی به سایر دوربین ها

با دوربین ورزشی / یا دوربین فیلم برداری ورزشی می توان برای ضبط و ثبت چنین تصاویری اقدام کرد، که با یک دوربین معمولی میسر نیست:
  • تصاویر و فیلم هایی با کیفیت 4K
  • فیلم برداری 360 درجه
  • فیلم برداری زیر آب
  • فیلم برداری در شرایط سخت که امکان لرزش دست وجود دارد
  • ذخیره سازی فیلم هایی که حجیم و طولانی هستند: تا 128 گیگ
 

 در خرید دوربین ورزشی چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

به خاطر اینکه بسیاری از دوربین ها ورزشی گران قیمت هستند، سعی کنید گزینه ای را انتخاب کنید که مطابق با نیاز ها و بودجه شما طراحی شده باشد. مثلا نام برند GoPro بسیار شناخته شده است. اما گران ترین نوع اکشن کمرا ها متعلق به این برند هستند.
برای خرید دوربین ورزشی، حتما به کیفیت و نرخ فریم صفحه آن توجه کنید. به طور کلی، هر شخصی باید پیش از خرید، این معیار را هدف قرار دهد. سپس بر اساس آنها یک دوربین مناسب را انتخاب کند. مثلا وقتی از دوربین 4K استفاده می کنید می توانید نرخ تغییر فریم را از 30 به 60 در ثانیه ارتقا دهید. تفاوت نرخ فریم به صورت عادی و با چشم غیر مسلح ممکن نیست. اما تغییر فریم کمک می کند تا ویرایش ویدئو تان بسیار آسان تر و بهتر انجام شود.

به اندازه دوربین ورزشی، شکل و Fov یا field of view دقت کنید. اکشن کمرا ها در مقایسه با سایر دوربین های موجود در بازار، کوچکتر هستند. مثلا اگر می خواهید دوربین ورزشی تان را روی سینه تان بگذارید و فیلم برداری کنید، نوع مربعیِ این نوع دوربین ها را خریداری کنید. اما اگر قصدتان نصب آنها روی کلاه یا دوچرخه است، باید نوع بالت شکل ِاین دوربین ها را انتخاب کنید.
به لوازم جانبی دوربین ورزشی، در حین خرید آن، توجه کنید. هر دوربینی دارای لوازم جانبی خاصی است که استفاده از آن را آسان تر می کند. دوربین های ورزشی یا اکشن کمرا ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخی از آنها دارای کمربند هایی هستند که اجازه می دهد دوربین را روی قفسه سینه تان نصب کنید. این آپشن برای فیلم برداری از لحظاتی که نمی توانید دوربین را به دست بگیرید عالی است.
عمر باتری مهم است. ضبط بسیاری از رویداد ها و اتفاقاتی که یکبار برای همیشه رخ می دهند نیاز به دوربینی با عمر باتری زیاد دارد. اما بهترین دوربین با عمر باتری زیاد کدام است؟ این دیگر به نحوه استفاده شما بستگی دارد. برخی از این نوع دوربین ها یک باتری اضافه هم دارند که در مواقع ضروری به کارتان می آید.


 

مشاهده بیشتر