دسته بندی محصولات
دسته‌بندی‌های کالای دیجیتال

لنز

1

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

به قدری که خرید لنز دوربین مهم است، خرید بدنه دوربین های عکاسی اهمیت ندارد. به چه خاطر؟ به این دلیل که این لنز است که وضوح و شفافیت تصویر ِشما را به ارمغان می آورد؛ نه بدنه دوربین عکاسی. برای اینکه بهترین لنز را برای عکاسیِ خود خریداری کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

انواع لنز دوربین بر اساس کاربرد آن ها

لنز دوربین ها انواع مختلفی دارند و به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شوند. برای اینکه بهتر به درک این جمله برسید به دسته بندی لنز دوربین هایی که در ادامه ذکر شده اند نگاهی بیندازید.
 
 • لنز واید
فاصله کانونی ِاین نوع لنز ها از یک لنز عادی و نرمال خیلی کمتر است. اما زاویه دید بسیار بزرگی دارند. پس برای نماهای باز عکاسی (مثلا طبیعت یا فضاهای شهری) عالی هستند.
 
 • لنز تله
اگر لنز دوربین نرمال را معیار قرار دهید، لنز های تله، فاصله کانونی بلند تری دارند. زاویه دید در عکس هایی که توسط این لنز ها ثبت می شود، محدود تر است. برای همین اگر نیاز به عکاسی در فاصله های دورتر دارید، می توانید لنز تله انتخاب کنید. به علاوه، آنها برای عکاسی آتلیه ها جهت ثبت پرتره ها عالی هستند.
 
 • لنز نرمال
نام این لنز دوربین به خوبی عملکرد آن را توضیح می دهد. به بیان بهتر هر لنزی که بتواند هر چیزی را شبیه چشم انسان دریافت و ضبط کند، در این دسته جای می گیرد. در این نوع لنز ها فاصله کانونی لنز با قطر فریم آن مساوی می باشد.
 
 • لنز های زوم و یا متغیر
این لنز دوربین نسبت به سایر مدل ها مقرون به صرفه است. سرعت عمل هم در آنها بالاتر است. فاصله کانونی در این لنز ها متغیر است.
 

فاصله کانونی

نوع

کاربرد

4mm - 14mm

لنز فیش آی

تصاویر عادی، تصاویر خلاقانه

14mm - 35mm

واید انگل

معماری، منظره

35mm - 85mm

استاندارد - عادی

عکاسی خیابانی، سفر، پرتره

85mm - 135mm

تله فوتو short

عکاسی خیابانی و پرتره

135mm+

تله فوتو Medium

عکاسی ورزشی، عکاسی از حیوانات و طبیعت

300mm+

تله فوتو Super

عکاسی ورزشی (از دور)، طبیعت، نجوم

35mm - 200mm

ماکرو

شات های کلوزآپ

 

کاربرد لنز دوربین

لنز دوربین را می توان به چشم انسان تشبیه کرد. به طور دقیق تر کاری که لنز انجام می دهد، کاری است که شبکیه در چشم انجام می دهد. وقتی شبکیه چشم از بین برود، بینایی چشم تا نَود درصد کاهش پیدا می کند. این موضوع در مورد لنز دوربین هم صادق است. اگر لنز نباشد، هیچ تصویر واضحی را نه می توانید عکاسی کنید و نه می توانید فیلم برداری کنید.
چه چیزی لنز دوربین عکاسی را تشکیل داده است؟ لنز تشکیل شده از عدسی ها است. اینکه از چه نوع عدسی داخل یک لنز به کار رود، جنس آنها چه باشد، چه چیدمانی داشته باشند و غیره، همگی بر روی تصویری که به شما در خروجی می دهند تاثیر گذار است. گرچه خرید یک دوربین خوب با بدنه با کیفیت یکی از ملاک های عکاسان است.. اما آنچه مهم است، لنز است. لنز و بس. زیرا کیفیت عکس به بدنه دوربین وابسته نیست. بلکه به لنز آن مربوط می شود. معمولا از یک عدسی در دوربین لنز استفاده نمی شود. کنار هم قرار دادن آنها است که اشکالات اپتیکی را کنار می زند. همچنین اجازه می دهد تا تصویری واضح با جزئیات داشته باشیم. برخی از لنز دوربین ها دارای عدسی هایی هستند که سفت و سخت به یکدیگر چسبیده اند. به این عدسی ها المان یا عنصر گفته می شود. پس وقتی میگویند یک لنز دوربین از 5 المان تشکیل شده است، یعنی 5 عدسی دارد. به عدسی های به هم چسبیده در یک لنز هم گروه گفته می شود. پس یک لنز می تواند مثلا از 8 المان 5 گروهی تشکیل شده باشد.
 

بهترین برندهای سازنده لنز دوربین

حال که بسیاری حقایق را در مورد لنز دوربین ها می دانیم، بهتر است برای خرید به یک معیار دیگر هم مراجعه کنیم: برند. برند ها همیشه می توانند 50 درصد از خیال ِخریداران را راحت کنند. از چه بابت؟ از بابت کیفیت بالا و کاراییِ طولانی مدت. لنز های باکیفیت را همیشه برند های برتر جهان تولید می کنند. بیایید با یکدیگر به آنها نگاهی بیندازیم و ببینم کدام برند ها تا کنون توانسته اند نگاه ِعکاسان سراسر دنیا را به سمت خود جلب کنند.
 
 • کانن
این برند نیازی به معرفی ندارد. همه به خوبی از کیفیت بدنه دوربین و لنز های کانن آگاه هستند.نیکون: این شرکت که لقب بهترین تولید کننده لنز دوربین را در اختیار دارد، در سال 1917 تاسیس شده است.
 
 • ظسونی
این برند پیشرو در تولید بهترین لوازم دیجیتال است، و لنز های دوربین مخصوص عکاسی یکی از جمله بهترین تولیدات آن می باشد.
 
 • Fujifilm
مدت هاست که نام این برند سر زبان ها افتاده است.
 
 • Olympus
این برند به جز تولید بهترین لنز دوربین، بازار دوربین های دارای قیمت مناسب را نیز تغییر داده است.
 

نکات مهم خرید لنز دوربین

 
 • قیمت
شما حتما باید در زمان خرید لنز دوربین به این معیار توجه کنید. لنز های خوب ارزان نیستند. این لنز ها نتایج شارپ و دلخواه را به شما نمی دهند. پس به جای خرید لنز ارزان، لنز با قیمت مناسب و معقول بخرید.
 
 • کاربرد
لنزی که انتخاب می کنید باید با توجه به کاربردِ آن باشد. اگر می خواهیم از طبیعت عکاسی کنیم، نباید لنزی بخریم که برای عکاسی معمولی (لنز عادی) مناسب است. در جدول ارائه شده در این مطلب به طور دقیق به لنز های مناسب برای هر نوع / شاخه عکاسی، پرداخته شد.
 
 • اهمیت دیافراگم (aperture)
دیافراگم، نوری که به لنز وارد می شود را تحت کنترل در می آورد. پس کوچکتر بودنِ آن نشان دهنده ورود نور کمتر به لنز و در نتیجه عکسی با نور کمتر است. حتما به دیافراگم لنز دوربین – موقع خرید توجه کنید. وقتی دیافراگم در شرایط کم نور، بیشتر باز شود، عکس واضح تری خواهید داشت. مثلا، اگر یک لنز دارای دیافراگم f/1.4 باشد (حداکثر میزان)، تصویری که در خروجی به شما میدهد بهتر از لنزی با دیافراگم f/5.6 در شرایط کم نور است. به جز موارد ذکر شده، دیافراگم روی عمق میدان و وضوح عکس هم تاثیر می گذارد. پس آن را دست کم نگیرید و موقع خرید لنز عکاسی، به عدد ِآن توجه کنید.

 

مشاهده بیشتر