دسته بندی محصولات
دسته‌بندی‌های کالای دیجیتال
دسته‌بندی‌های محصولات بومی و محلی
دسته‌بندی‌های خدمات

ماوس

1

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

واضح است که بدون وجود ماوس، کنترل یک کامپیوتر یا لپ تاپ دشوار است. اینکه چه نوع ماوسی  را انتخاب کنید به اولویت‌ها و کاربری شما مربوط می‌شود. شکل اولیه‌ی ماوس‌هایی که برای نخستین بار به بازار آمدند شبیه به یکدیگر بود. اما داستان در دنیای امروز متفاوت است. هم ظاهر آنها تغییر کرده است و هم بسته به کاربری شان با هم از زمین تا آسمان تفاوت دارند. در اینجا قصد داریم این تفاوت بین زمین تا آسمان را بررسی کنیم. سپس به شما کمک کنیم در انتخاب یک ماوس مناسب برای خود بهتر عمل کنید.

معرفی انواع موس و کاربرد آن‌ها

ماوس بی سیم: این موس‌ها به عنوان موس وایرلس هم نامگذاری می‌شوند. اتصال این گروه از موس‌ها یا به وسیله امواج رادیویی است یا بلوتوث یا استاندارد 2.4GHZ.
 • ماوس سیم دار:اغلب موس‌های مورد استفاده، از نیم سیم دار هستند. برعکس موس‌های بی سیم، تنها ایراد موس‌های سیم دار این است که باعث شلوغ شدن فضا می‌شوند. اما مزیت شان این است که ارتباط شان با کامپیوتر/ لپ تاپ سریعتر و بهتر است.
 • ماوس اپتیکال: ساخت این گروه از موس‌ها به واسطه یک ال ای دی و یک سنسور انجام شده است. کار سنسور این است که برای برداشتن تصویر بازتاب ال ای دی اقدام کند.  این گروه از موس‌ها دقت بالایی دارند و بنابراین کار کردن با آنها راحت تر بوده و به سهولت انجام می‌گیرد.
 • ماوس لیزری: عملکرد این گروه از موس‌ها شبیه گروه اپتیکال است. در اصل نوری به بخش زیرین موس یا موس پد تابیده می‌شود. تصویری که دریافت می‌شود به کمک سنسور گرفته شده و از لیزر برای تغییر و جابجایی مکان نما استفاده می‌شود. مزیت این گروه از موس‌ها این است که شما می‌توانید روی سطوح براق و شیشه ای هم از آنها استفاده کنید.
 • ماوس مخصوص گیم: داستان گیمر‌ها همواره با سایر افرادی که از یک سیستم کامپیوتری استفاده می‌کنند متفاوت است. این نوع موس‌ها بیشتر از 3 دکمه دارد. به این خاطر که برخی کارها را بتوان با این گروه از موس‌ها با سرعت بیشتر انجام داد و واکنش پذیری گیمر‌ها را بالاتر برد.
 • ماوس ارگونومیک: این گروه موس‌ها با توجه به اسمی که دارند، با توجه به ساختار دست طراحی شده اند. پس با استفاده از آنها دست‌هایتان دچار خستگی کمتری می‌شوند.

راهنمای انتخاب موس و خرید مناسب برای شما

چرا انتخاب ماوس مهم است؟ به این خاطر که دائما با آن سروکار خواهید داشت. ماوس‌ها اجازه می‌دهند سرعت کار و فعالیت تان با سیستم، افزایش یابد. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که با لپ تاپ کار می‌کنند هم ترجیح می‌دهند به جای ماوس لپ تاپ از نوع موس معمولی سیمی ‌یا غیر سیمی استفاده کنند.
حال، سوال اساسی این است که موس بی سیم انتخاب کنیم یا موس سیم دار؟ درگیری با سیم‌های بلند و طویل در استفاده از موس‌های بی سیم وجود ندارد. اما در عین حال، ماوس‌های سیم دار به خاطر همان رابط سیمی شان، سرعت بیشتری دارند. همچنین نیازی به قرار دادن باتری برای استفاده از آنها ندارید. یا لازم نیست آنها را شارژ کنید.
در زمان خرید به نام برند موس‌ها توجه کنید. طبیعتا هرچه خوش نام تر باشند و کاربران از استفاده از آنها راضی تر باشند، شما می‌توانید به آنها اعتماد کنید. همچنین به تعداد DPI نیز توجه کنید. منظور از تعداد DPI میزان نقطه بر اینچ است. اما این چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد؟ مثلا وقتی یک موس دارای دی پی آی 1600 باشد، و همان موس یک اینچ جابجا شود، جابجایی نشانگر موس روی مانیتور به اندازی 1600 پیکسل خواهد بود. پس نتیجه اینکه: تعداد DPI بیشتر برای یک ماوس نشانگر حساسیت بیشتر آن است.
 

معروف ترین برند‌های ماوس

معروف ترین برندهای تولید کننده‌ی بهترین ماوس‌های جهان را باید از دل پرفروش ترین ِآنها جستجو کرد. اما پرفروش ترین موس‌ها در ایران و جهان کدامیک هستند؟
برند‌های زیر را می‌توان در ایران، جزء بهترین برند‌های تولید کننده موس دانست:
 1. تسکو
 2. ای فور تک
 3. لاجیتک
 4. ریزر
 5. جنیوس
 6. مایکروسافت
 7. ایسوس
 8. گرین
 9. فراسو

موس بیسیم بخریم یا وایرلس؟

اینکه کدامیک، بی سیم یا وایرلس بتوانند نیاز‌های شما را برآورده کنند، هدف از خرید ِآنها را تعیین می‌کند. درست است که ممکن است موس‌های سیم دار از بی سیم‌ها سرعت بیشتری داشته باشند، اما باید به این نکته توجه کرد که برخی از آنها، با توجه به فناوری به کارگرفته شده داخل‌شان، می‌توانند حتی با قابلیت‌های ماوس‌های سیم دار برابری کنند. از این رو، برند و فناوری موجود در موس‌های بی سیم برای خرید بسیار حائز اهمیت است.
همچنین اگر موضوع هزینه برایتان اولویت دارد، با یک بررسی کلی می‌توانید متوجه شوید که موس‌های سیم دار از موس‌های بی سیم ارزان تر هستند. اگر قصد داشته باشیم تا ماوس بی سیم با کیفیت عالی (مثلا) برای گیم خریداری کنید باید نسبت به یک ماوس سیم دار، با کیفیت برای کاربرد‌های معمولی هزینه بیشتری بپردازید. علاوه بر این موس‌های ارگونومیک نیز کمی گران تر هستند.  پس برای انتخاب ماوس خوب بین این دو گزینه، اول اولویت خود را از خرید، تعیین کنید.
 

قیمت ماوس به چه عواملی بستگی دارد؟

در این بخش، به موضوع مهمی در مورد خرید ماوس می‌پردازیم که برای بسیاری از خریداران در اولویت است؛ قیمت! قیمت هرگز تعیین کننده‌ی کیفیت نیست. با این حال، می‌توان گفت که 50 درصد از آن را تشکیل می‌دهد. بنابراین اگر نموداری داشته باشید که بخواهید رابطه قیمت و کیفیت را در آن بسنجید باید آنها را در یک مسیر مستقیم در نظر بگیرید. برند‌ها معمولا این دو مورد را با هم تلفیق می‌کنند و به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می‌کنند.
ماوس‌های گران قیمت، مانند ماوس‌های گیمینگ یا ارگونومیک اصولا به دلیل طراحی منحصر بفرد شان گران تر هستند. به همین خاطر تنها گروه خاصی به سراغ آنها می‌روند. همچنین موس‌های برند (مثلا) ایسوس کیفیت بالایی دارند و کاربران به خاطر نام و طراحی منحصر بفرد و کاربردی شان به سراغ آنها می‌روند. اگر گیمر نباشید و فقط یک موس را به خاطر گران بودن بخرید، یا برند برایتان اولویت نباشد و یک موس را به خاطر فروش زیاد بخرید، در حال هدر دادن پول خود هستید.
علاوه بر این، چندان به میزان DPI یک موس دقت نکنید. دی پی آی شبیه تعداد پیکسل‌های یک مانیتور یا موبایل نیست که هر چه بالاتر باشد، کیفیت و وضوح تصویر در آن بیشتر باشد. موس‌های بسیار حساس نیز می‌توانند کار را برای شما سخت کنند. زیرا با یک میلی متر جابجایی حرکت بسیار زیادی داشته و کنترل شان سخت می‌شود.  
 

مشاهده بیشتر