دسته بندی محصولات
دسته‌بندی‌های کالای دیجیتال

کیبورد

1

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

در حال بارگذاری 40 رکورد بعدی

یکی از رایج ترین دستگاه‌های ورودی کامپیوتر در کنار ماوس، صفحه کلید یا کیبورد است. با اینکه کارایی صفحه کلید‌ها تقریبا یکسان است و همه‌ی آنها به یک منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند اما نباید از تنوع شان – با توجه به کاربری‌‌ای که دارند - غافل شد.
همچنین، اهمیت نکاتی که قبل از خرید یک کیبورد باید در نظر بگیرید قابل چشم پوشی نیست. هر صفحه کلید طبق ساختار و ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند برای تایپیست‌ها، گیمر‌ها، افرادی که کارهای اداری انجام می‌دهند، یا افرادی که به ندرت از آن استفاده می‌کنند، customize شده باشد
 

انواع کیبورد

هر کیبوردی که در جهان می‌بینید، یک سری استاندارد‌هایی برای تولید دارد. مثلا هر کلید براساس قوانین خاصی کنار هم قرار گرفته است. جدا بودن شماره‌ها از حروف یک دلیل واضح دارد و آن هم ایجاد انسجام و یکپارچگی روی صفحه کلید است. حذف یا افزوده شدن برخی از آپشن‌ها روی برخی کیبوردها (مانند حذف بخش شماره‌ها یا اضافه شدن کلید‌های کنترل صدا، nextplay و غیره ) کاربری ِآنها را تعیین می‌کند.
 
  • کیبورد استاندارد
یک صفحه کلید استاندارد دارای همه‌ی کلید‌هایی است که وجودشان روی آن ضروری است. جایگاه ِاین کلید‌ها طبق طرح بندی QWERTY تعیین شده است. در این نوع کیبورد‌ها ارتفاع هر کلید متغیر است. به علاوه، ابعاد هر کلید، 19 میلی متر در نظر گرفته شده است. اگر استفاده چندان ویژه و خاص از یک صفحه کلید ندارید، میتوانید این گروه از صفحه کلید‌ها را انتخاب کنید. چون استاندارد بوده و کاربری روزانه دارند. برند‌هایی که اقدام به تولید این نوع از صفحه کلید‌ها می‌کنند می‌توان به لاجیتک، فراسو، آی فورتک اشاره کرد.
 
  • کیبورد تایپ
اگر تایپیست هستید، یا دائما به تایپ با کیبورد نیاز دارید، صفحه کلید‌های مخصوص طراحی شده برای تایپ یا Office می‌توانند برای شما مناسب باشند. تعداد دکمه‌های میانبر در این کیبرد‌ها زیاد است و کار شما را برای داشتن تایپ حرفه ای با سرعت بالا آسان می‌کنند. مزیت ویژه‌ی این نوع صفحه کلید‌ها این است که در پایین آنها، فضایی طراحی شده است که شما می‌توانید دستان خود را روی آن قرار دهید و کمتر خسته شوید. برند‌های فراسو و فورتک بهترین صفحه کلید‌های مخصوص این حوزه را طراحی و به بازار عرضه کرده اند.
 
  • کیبورد از نوع مالتی مدیا
کلید‌های مالتی مدیا روی یک کیبورد نشان دهنده این است که شما میتوانید برای فیلم دیدن، جهت عقب یا جلو کردن، یا متوقف کردن پخش به واسطه آنها به راحتی اقدام کنید.
 
  • کیبورد چند منظوره
اگر گیمر هستید، تایپیست هستید، مدام در اینترنت چرخ می‌زنید و ... این نوع صفحه کلید برای شما به شکل خاصی، عالی عمل می‌کند. زیرا یک صفحه کلید همه کاره است.
 
  • کیبورد مخصوص گیم
گیمر‌ها همیشه به صفحه کلید‌هایی نیاز دارند که در لحظه بتوانند به کمک آن بازی را پیش ببرند، دکمه‌ها نرم باشند و در اثر کار زیاد خراب نشوند. فرق این صفحه کلید‌ها با سایرین چیست؟ این است که دکمه‌های پرکاربرد در گیم‌ها نزدیک هم قرار گرفته است. همچنین آنها را مقاوم تر از سایر کلید‌ها می‌سازند (سیلیکون نرم). پس اگر گیمر هستید، حتما یک کیبورد مخصوص ِانجام این کار بخرید تا دائم مجبور به تعویض نباشید.
 
  • کیبورد لپ تاپی
صفحه کلید‌های لپ تاپی عموما ارتفاع کمی دارند و موقع تایپ با آنها صدایی متفاوت نسبت به سایرین حس می‌کنید. همچنین فاصله کلید‌ها بین هم کمتر از یک صفحه کلید عادی است. اگر تایپ با صدای کم و کوچک بودن یک صفحه کلید برایتان در اولویت است،  پیشنهاد می‌شود این نوع صفحه کلید‌ها را بخرید.
 

برای خرید کیبورد به نکاتی توجه کنیم؟

نکته مهمِ اول برای خرید یک کیبورد در پاراگراف‌های بالا درج شده است. همانطور که گفته شد. طبیعی است که هدف از انجام چنین کاری ارائه این نکته بوده است که هر صفحه کلید فراخور هدفی که پشت ِساخت آن بوده است، برای یک هدف خاص مناسب است. پس اگر گیمر هستید، صفحه کلید مخصوص گیمینگ بخرید. اگر کار چندانی با صفحه کلید تان ندارید، به سراغ صفحه کلید‌های استاندارد بروید. نرم بودن کیبورد یا سخت بودن دکمه‌ها حین فشار را بررسی کنید. اغلب کاربران ترجیح می‌دهند که صفحه کلیدی نرم بخرند که موقع تایپ موجب آزارشان نشود (آلودگی صوتی). همچنین اگر به صدای مداوم کلید‌های صفحه کلید حساسیت دارید حتما آن کیبوردی را بخرید که صدای کمی تولید می‌کند و یا ارتفاع کلید‌هایش کم است.

به شکل و ظاهر صفحه کلید انتخابی تان بسیار دقت کنید. زیرا این ظاهر آن است که تاثیر بسزایی در تجربه کاربری شما خواهد داشت. به سیم دار بودن یا بی سیم بودن صفحه کلید مورد نظر بسیار دقت کنید. سیم‌های مزاحم در کیبوردهای بی سیم حذف شده اند و میز منظمی را برای شما به ارمغان می‌آورند. این در حالی است که اگر از کیبرد‌های سیم دار استفاده کنید سرعت تایپ و استفاده تان از آن افزایش خواهد داشت.

به علاوه، به قیمت صفحه کلید انتخابی ِخود دقت کنید. برند و قابلیت‌های یک کیبورد در تعیین قیمت آن بسیار موثر است. همچنین در صورت با کیفیت تر بودن ِیک صفحه کلید برای آن هزینه بیشتری خواهید پرداخت. به عنوان مثال صفحه کلید‌های گیمینگ معمولا از سایر صفحه کلید‌های مورد استفاده در دنیا گران تر هستند. زیرا همانطور که استفاده شد، گیمر‌ها بیست و چهار ساعته با آنها کار می‌کنند و در نتیجه بازدهی شان ممکن است در طول زمان کاهش پیدا کند.
 

تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد اداری

صفحه کلید‌های گیمینگ مخصوص گیم و بازی طراحی شده اند. جای دکمه‌های پراستفاده در این نوع از صفحه کلیدها متفاوت است. و خاصیت ارتجاعی شان از صفحه کلید‌هایی که برای تایپ و امور اداری استفاده می‌شود، معمولا بیشتر است. بنابراین از نظر کاربردی و کیفیت با هم تفاوت‌های خاصی دارند. کیبورد‌های اداری اصولا با دکمه‌هایی طراحی می‌شوند که فاصله استاندارد بین آنها به خوبی رعایت شده باشد و صدای کمتری تولید کند. همچنین هر دو این نوع صفحه کلید‌ها ارگونومیک طراحی می‌شوند. زیرا کسانی که با آنها کار می‌کنند ممکن است بیشتر از ده ساعت دستشان روی صفحه کلید باشد و مشغول کار با آن باشند. کاملا طبیعی است که مشکلات مفصلی و درد‌های ناحیه دست و مُچ برای این افراد پیش آید. بنابراین این صفحه کلید‌ها به صورت کاملا سازگار با شکل ظاهری دست طراحی می‌شوند.


 

مشاهده بیشتر